top of page

Jak se chránit před kyberstalkingemKyberstalking neboli online stalking je definován jako využívání online technologií k obtěžování a vyhrožování vybrané oběti. Může se stát komukoli bez ohledu na věk a pohlaví.


Vývoj technologií a rozvoj sociálních sítí usnadnil stalkerům sledování a obtěžování jejich cílů. Anonymita digitálního světa umožňuje online stalkerům shromažďovat informace a terorizovat oběti, aniž by se svými cíli fyzicky komunikovali.Rozpoznání chování kyberstalkingu


Podle průzkumu z ledna 2020 se 44 % uživatelů internetu setkalo s nějakou formou obtěžování na internetu. Konkrétně 28 % z nich uvedlo závažnou formu obtěžování na internetu, včetně fyzických hrozeb a pronásledování. Navíc 77 % obětí uvedlo, že byli obtěžováni nebo pronásledováni na Facebooku.


Kybernetičtí pronásledovatelé používají k zastrašování, ponižování a kontrole obětí různé taktiky, např:

 • Nadměrné komentování příspěvků na sociálních sítích, které cíl obtěžování zveřejňuje

 • Zasílání výhružných a nevyžádaných sexuálně explicitních e-mailů, zpráv nebo textových zpráv

 • Označování oběti v příspěvcích bez jejího souhlasu

 • Vydávání se za oběť na sociálních sítích

 • Nabourání nebo únos zařízení a online účtů

 • Bombardování cíle zprávami, a to i poté, co je pachatel požádán, aby přestal


Stalking může probíhat prostřednictvím e-mailu, aplikací pro zasílání rychlých zpráv, textových zpráv, špehovacího softwaru nainstalovaného v zařízení, a dokonce i zařízení GPS namontovaných na vozidle oběti. Pachatelé vyhledávají své oběti ve vyhledávačích, chatovacích místnostech, blozích a na webových stránkách sociálních médií, jako jsou Facebook, Instagram, Twitter a LinkedIn. Tyto platformy umožňují stalkerům shromažďovat osobní informace, které mohou použít proti oběti, a určit její polohu v reálném světě.Jak se chránit před kyberstalkingem


Zkuste si vygooglovat, jaké informace o vás může stalker najít na internetu. Možná budete překvapeni, jak snadno lze z webu získat osobní údaje, jako je telefonní číslo, pracoviště nebo adresa bydliště. Portfolio cílů se ještě rozšíří, když k nim přidáte informace z profilů vaší rodiny nebo přátel na sociálních sítích.


Kromě rozpoznání chování kyberstalkerů musí jednotlivci přijmout proaktivní opatření a omezit zbytečné vystavování se online, aby ochránili svou digitální i fyzickou pohodu, včetně:

 • Zkontrolujte a změňte hesla všech online účtů

 • Povolte přísné nastavení ochrany soukromí na platformách sociálních médií

 • Vypněte všechny veřejně dostupné itineráře nebo kalendáře

 • Omezte online sdílení s osobami mimo okruh vašich blízkých přátel nebo rodiny

 • Projděte seznamy přátel a odstraňte nebo zablokujte neznámé osoby

 • Vypněte metadata lokalizačních služeb při zveřejňování fotografií na internetu, protože mohou pronásledovateli umožnit vysledovat místo vašeho pobytu.

 • Používejte bezpečnostní řešení a síť VPN, abyste se ochránili před útoky malwaru a odposloucháváním vaší sítě

 • Vyhněte se používání možnosti přihlášení na Facebooku

 • Neposkytujte citlivé nebo osobně identifikovatelné informace, jako je vaše celé jméno, telefonní číslo, adresa bydliště nebo pracoviště, osobám, se kterými se seznámíte online, v chatovacích místnostech, na sociálních sítích nebo herních platformách

 • Blokujte osoby a nahlaste je platformě sociálních médií


Nástroj Bitdefender Digital Identity Protection vám umožňuje sledovat digitální stopu, kterou za sebou zanecháváte na webu. Veřejně přístupné informace, jako je vaše jméno, věk, e-mailová adresa, telefonní čísla a zaměstnání, vzdělání a obrázky, jsou seskupeny do kategorií, což vám umožní snadno analyzovat zdroje informací. Uživatelé si mohou zvolit přístup k těmto údajům a podle toho je odstranit.


Ačkoli ne každý kyberstalking zahrnuje závažné online obtěžování, oběti mohou pociťovat širokou škálu fyzických a emocionálních následků, které narušují život a psychický stav jednotlivců.


Většina kyberstalkerů svou oběť tak či onak zná. V některých případech může být stalkerem bývalý přítel nebo partner a dokonce i spolupracovník.


Pokud se vy, váš přítel nebo člen rodiny někdy setkáte se stalkingovým chováním, cítíte se ohroženi nebo vystrašeni, okamžitě to nahlaste na policii. Vždy je užitečné uschovat si složku se snímky obrazovky, urážlivými e-maily nebo textovými zprávami jako důkazní materiál, který můžete předat orgánům činným v trestním řízení.

28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commenti


I commenti sono stati disattivati.
bottom of page