top of page

Jak kontejnerová pracovní zátěž mění budoucnost kybernetické bezpečnostiVyužití kontejnerů pro zvýšení rychlosti nasazení a přenositelnosti moderních aplikací rychle roste. Společnost Gartner předpovídá, že do roku 2025 bude 85 % organizací používat kontejnery ve výrobě, zatímco v roce 2020 to bylo méně než 30 %.


Kontejnery jsou také obvykle provozovány v prostředích využívajících operační systém Linux. Důvodem je optimalizace využití zdrojů na platformě Linux s otevřeným zdrojovým kódem. Linux přináší rozvíjející se možnosti, cenovou dostupnost, stabilitu systému, zvýšenou kybernetickou ochranu a velké možnosti přizpůsobení pro jakoukoli cloudovou zátěž.Co jsou to kontejnery a proč jsou důležité?


Podle společnosti Docker jsou kontejnery standardním softwarovým balíčkem, který sdružuje kód aplikace spolu s příslušnými konfiguračními soubory a knihovnami a se závislostmi potřebnými ke spuštění aplikace. Tento softwarový balíček umožňuje vývojářům a IT profesionálům bezproblémové a efektivnější nasazení aplikací v různých prostředích. Tento pracovní postup umožňuje agilitu, přenositelnost a rychlou škálovatelnost při implementaci zabezpečení. Díky tomuto strukturovanému rámci budou zásady a nástroje zabezpečení fungovat efektivně a chránit integritu systému, běh a celkový dodavatelský řetězec softwaru ve vaší firmě.


Kontejnery jsou sadou jednoho nebo více procesů, které běží odděleně od zbytku ekosystému. Jak je vidět na diagramu porovnávajícím virtuální servery s kontejnery níže, kontejnery sdílejí stejné jádro operačního systému (v tomto případě Linux) a izolují aplikační procesy od zbytku prostředí. Technologie kontejnerizace, jako jsou Docker a Kubernetes, umožňují vytváření a používání těchto kontejnerů. Pomocí těchto programů fungují kontejnery jako modulární virtuální stroje, které využívají minimální prostor v systému.Jak fungují kontejnery - schéma kontejnerové architektury


Díky této přizpůsobitelné konstrukci může podporovat mnoho případů použití, zařízení a cílových systémů, takže jej snadno přijmou velké i malé podniky. Na rozdíl od virtuálních strojů lze aplikace s více kontejnery snadno orchestrovat ve více cloudech.Co je to zabezpečení kontejnerů?


Zabezpečení kontejnerů je ochrana kontejnerového ekosystému. To zahrnuje všechny kroky od aplikací, které udržují, až po infrastrukturu, v níž žijí. Je nanejvýš důležité, aby zabezpečení kontejnerů bylo integrované a kontinuální s pracovním postupem v cloudu. Obecně se kontinuální zabezpečení kontejnerů pro organizaci týká:

  • zabezpečení kontejnerového řetězce a aplikace

  • zabezpečení prostředí pro nasazení kontejnerů a infrastruktury


Zastřešující bezpečnostní zásady a kontrolní seznamy neumožňují škálovatelnost kontejnerů v rámci organizace. Při implementaci zabezpečení kontejnerů existuje několik bezpečnostních výzev. Bezpečnostní týmy musí vyvážit potřeby kontejnerů v oblasti sítí a správy. Nástroje a služby pro sestavování a spouštění je třeba oddělit. Zabudováním procesu do kontejnerové pipeline a posílením infrastruktury lze pak zajistit spolehlivost, škálovatelnost a důvěryhodnost kontejnerů.Současná řešení zabezpečení kontejnerů


Bitdefender nedávno oznámil příchod řešení GravityZone Security for Containers, které rozšiřuje naši nabídku zabezpečení cloudové pracovní zátěže (CWS) o podporu běhu kontejnerů a infrastruktur s nezávislostí na modulu linuxového jádra pro technologii Bitdefender.Pracovní postup s kontejnery - proces zahrnující partnerský softwareTato nová verze přináší prevenci hrozeb, rozšířenou detekci a reakci na koncové body (XEDR), a ochranu proti zneužití s možností volby mezi nasazením technologie na úrovni serveru nebo kontejneru, a získáním komplexního přehledu a kontroly prostřednictvím konzole GravityZone pro kontejnery, běžící v soukromých i veřejných cloudech.


Možnost nezávislosti na modulech linuxového jádra pomáhá podnikům přejít na nejnovější distribuce Linuxu bez prodlev, které jsou obvykle nutné u jiných produktů kybernetické bezpečnosti - tím, že snižuje požadavky na testování a ověřování, které závislosti na jádře vyžadují, a vyhýbá se riziku problémů se zabezpečením a stabilitou systému, které mohou přinášet.Hlavní výhody řešení GravityZone Security for Containers


Bezkonkurenční ochrana proti runtime útokům

GravityZone Security for Containers chrání kontejnery a cloudové pracovní zátěže před závislostmi na linuxovém jádře, útoky typu zero-day a známými exploity v reálném čase, a identifikuje celý kontext incidentů včetně toho, které bitové kopie a struktury byly zapojeny. Incident s koncovým bodem kontejneru GravityZone - Incident se zobrazením koncového bodu v software Bitdefender
Ochrana více distribucí

Odstraňuje problémy s kompatibilitou zabezpečení Linuxu prostřednictvím jediného, lehkého agenta, který je umístěn nad jádrem Linuxu nebo na úrovni běhu kontejneru, což organizacím umožňuje rychleji aktualizovat na nejnovější distribuce Linuxu a využívat možnosti hostování v cloudu bez obětování účinnosti zabezpečení.


Modely nasazení zabezpečení kontejnerů - modely kontejnerů Server Agent a DaemonSetÚplný přehled a kontrola

GravityZone Security for Containers funguje jako multiplatformní jednotné bezpečnostní řešení, které umožňuje kompletní bezpečnostní přehled a kontrolu nad všemi kontejnery a pracovními úlohami v hybridních nebo multicloudových prostředích z jediného ovládacího panelu.


Incident s koncovým bodem dockeru GravityZone - detekován zranitelný docker
Mapování MITRE ATT&CK®


GravityZone Security for Containers mapuje útoky na kontejnery podle rámce MITRE ATT&CK® a umožňuje uživatelům pochopit chování a techniky útočníků v celém řetězci útoků. V nejnovějším testu MITRE ATT&CK odhalila GravityZone 100 % útočných technik proti systémům Linux.GravityZone MITRE attack - software zobrazující mapování útoku MITRE v procesu
Zavedení osvědčených postupů zabezpečení kontejnerů


Pokud podnik plánuje přechod na kontejnerové aplikace, je nezbytné zavést specifické procesy, které zajistí nejvyšší úroveň zabezpečení. Zabezpečení kontejnerů proti útokům vyžaduje komplexní a metodický přístup k zabezpečení. Je třeba zajistit, aby ve fázi stanovení rozsahu a plánování byly zváženy všechny potřeby zabezpečení v rámci organizace.


Bezpečnostní infrastruktura organizace již nemůže být reaktivním nebo odloženým procesem při zvažování cloudových pracovních postupů. Budování důvěryhodných bezpečnostních kontrol a automatizovaných procesů od samého počátku řeší bezpečnostní problémy a usnadňuje překlenutí rozdílů mezi týmy. Díky možnosti implementovat bezpečnostní protokoly v reálném čase nákladově efektivním způsobem mohou nyní podniky využívat skutečné výhody kontejnerového zabezpečení bez jakýchkoli obětí na každodenním provozu.

21 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page